16 січня 2025

Зміни до антикорупційного законодавства у частині декларування членами МСЕК та Експертних команд ОПФО

 

Щодо подання декларацій  членами експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи та МСЕК

  З метою інформування про права та обов’язки працівників, а також запобігання випадкам притягнення до відповідальності  в майбутньому, інформуємо, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 19 грудня 2024 року № 4170-IX (введений в дію з 01 січня 2025 року) одночасно внесені зміни до Закону України «Про запобігання корупції» (надалі – Закон) у частині подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування (далі - декларація).

Так, у  підпункті «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, що регламентує перелік суб’єктів, на яких поширюється дія антикорупційного законодавства, а також в абзаці третьому частини п’ятої статті 45 Закону, що визначає перелік суб’єктів декларування в охороні здоров’я, слова «медико-соціальних експертних комісій» замінено словами «експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи».

Таким чином, починаючи з 1 січня 2025 року, у положеннях Закону, які регламентують суб’єктів декларування (ст. ст. 3, ч. 5 45), голови та члени МСЕК замінені на голів та членів експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Разом з тим  потрібно врахувати, що розділ XIII "Прикінцеві положення" Закону доповнено пунктами 2-17 і 2-18, відповідно до яких голови та члени медико-соціальних експертних комісій, особи, які припинили діяльність, пов’язану з виконанням повноважень голови або члена медико-соціальної експертної комісії, подають декларацію відповідно до статті 45 цього Закону. Насамперед мова йде про подання декларації при звільненні (подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності), а також щорічної декларації (після звільнення), яка подається до 1 квітня наступного року після припинення діяльності. 

 

Перелік суб’єктів декларування, види декларацій та строки  їх подання визначені у статті 45 Закону, а також наказом НАЗК від 08.11.2023  № 252/23 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі – Порядок № 252/23).

Зокрема, згідно з роз'ясненнями НАЗК, Законом та Порядком № 252/23 передбачено три види декларацій:

1) щорічна декларація – декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Обов’язок подавати щорічну декларацію виникає в суб’єкта декларування:

·  щороку протягом строку здійснення діяльності, яка передбачає обов’язок подання декларації, або перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності (щорічна декларація (продовжується діяльність)). 

Для цього у розділі І «Вид декларації та звітний період» декларації слід обрати позначку «я продовжую виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування»;

·  наступного року після припинення діяльності, яка передбачає обов’язок подання декларації, або перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності (щорічна декларація (після звільнення)). 

Для цього у розділі І «Вид декларації та звітний період» декларації слід обрати позначку «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення)»;

2) декларація при звільненні – декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб’єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов’язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності. 

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду (абз. 1–3 пп. 2 п. 2 розділу ІІ Порядку № 252/23).

Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» – «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а»,  «в» – «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону.

Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.

Якщо в особи упродовж звітного періоду були підстави для подання декларації при звільненні декілька разів, кожна з них має бути подана за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями.

3) декларація кандидата на посаду – декларація, яка подається відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону та охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено законодавством та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Особи, зазначені у пп. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, зокрема голови та члени експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, подають декларацію кандидата на посаду за минулий рік  протягом 10 календарних днів з дня включення до складу відповідної комісії (абз. 5 ч. 3 ст. 45 Закону).

Немає коментарів:

Дописати коментар