20 червня 2016

На обговоренні - проект створення госпітальних округів. Якою буде доля ЦРЛ?

Ще не закінчилася епопея із створенням об’єднаних територіальних громад, як МОЗ України пропонує для публічного обговорення проект постанови Кабінету Міністрів України "Питання формування госпітальних округів" (далі – Проект ), розроблений на виконання доручення Прем’єр-Міністра Гройсмана В.Б. від 09.06.16р. для здійснення планування та фінансування закладів охорони здоров'я вторинної медичної допомоги згідно вимог статті  35-2 Основ законодавства України про охорону здоров'я

Проектом постанови КМУ пропонується затвердити Порядок створення госпітальних округів та встановити, що госпітальні округи починають функціонування з 1 січня 2017 року.
МОЗ України відповідно має затвердити у місячний термін примірне положення про госпітальний округ та внести до Кабінету Міністрів України у термін до 1 серпня 2016 року проект нормативно-правового акту щодо затвердження переліку та складу госпітальних округів.

Окремі положення проекту порядку створення госпітальних округів
ü Проект постанови визначає порядок створення госпітальних округів, критерії та порядок визначення складу та меж госпітальних округів. Проте МОЗ має ще затвердити положення про госпітальний округ та запропонувати перелік та склад госпітальних округів.
ü Госпітальний округ – це об’єднання закладів охорони здоров’я, що надають вторинну медичну допомогу, яке створюється на основі критеріїв, встановлених цим Порядком і функціонує відповідно до примірного положення, яке розробляється і затверджується МОЗ України.
ü До складу госпітального округу входять:
-       не менше однієї лікарні інтенсивного лікування першого (базового) та/або другого рівня;
-       лікарні відновного (реабілітаційного), хоспіси, спеціалізовані медичні центри;
-       консультативно-діагностичні підрозділи лікарень, центри з медичних консультацій та діагностики (консультативно-діагностичні центри).
ü  Лікарня інтенсивного лікування першого (базового) рівня – заклад охорони здоров’я, що забезпечує надання населенню планової спеціалізованої консультативної та медичної допомоги інтенсивного лікування та догляду.
Лікарня інтенсивного лікування першого (базового) рівня має  забезпечувати надання медичної допомоги не менш як 100 тисяч осіб.
ü Лікарня інтенсивного лікування другого рівня - заклад охорони здоров’я, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги в умовах цілодобового стаціонару, денного стаціонару або амбулаторних умовах дорослим і дітям у гострому стані захворювання або із хронічними захворюваннями, що потребують інтенсивного лікування та догляду, з обов’язковою наявністю відділень екстреної (невідкладної) медичної допомоги.
Лікарня інтенсивного лікування другого рівня має забезпечувати надання медичної допомоги – не менше як 200 тисяч осіб.
ü Перелік медичних втручань та заходів з надання вторинної медичної допомоги, що мають забезпечуватися лікарнями інтенсивного лікування першого (базового) та другого рівня та відповідні табелі оснащення  затверджуються МОЗ.
ü  Адміністративним центром госпітального округу визначається населений пункт, як правило місто з населенням понад 40 тис. осіб, в якому розміщена лікарня інтенсивного лікування другого рівня. Адміністративним центром може бути населений пункт, який найближчий за географічним розташуванням до лікарні інтенсивного лікування.
За попередньою інформацією центрами госпітальних округів повинні стати міста обласного значення.
ü Зона обслуговування госпітального округу визначається своєчасністю доїзду до лікарень інтенсивного лікування, що не повинно перевищувати 60 хвилин, та еквівалентно радіусу зони обслуговування 60 км за умови наявності доріг з твердим покриттям.
ü Зона обслуговування може бути меншою за відсутності шляхів сполучення чи особливостей рельєфу, які суттєво ускладнюють комунікації (ріки без мостів, гори).
ü Якщо функції лікарні інтенсивного лікування другого рівня розподілені між закладами охорони здоров’я в різних населених пунктах, для визначення центру госпітального округу обирається той, лікарня в якому має краще матеріально-технічне оснащення.
ü Госпітальний округ не може охоплювати менше, як 100 тисяч населення. Якщо на певній зоні (район, місто, кілька районів) проживає менше 100 тис. відповідні території приєднуються до сусідніх госпітальних округів.
ü  Межі госпітальних округів повинні проходити, як правило, посередині між центрами госпітальних округів. Межі можуть зміщуватись за межі зон обслуговування в залежності від основних клінічних маршрутів пацієнтів.

В пояснювальні записці вказується, що прийняття проекту постанови забезпечить позитивний вплив на якість, своєчасність та доступність надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги населенню, ефективне використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів. Втім на практиці  створення госпітальних округів навпаки може призвести до реального скорочення мережі медичних установ та скорочення штатів. Наприклад, в проекті на даний час не згадується лікарня планового лікування, що передбачена у ст. 35-2 Основ законодавства України про охорону здоров'я. Якою буде доля центральних районних лікарень та районних (міських) лікарень наразі невідомо?
То ж закликаємо медичну громадськість, особливо районів, активно взяти участь в публічному обговоренні даного Проекту та висловити свої зауваження та пропозиції.
Проект, пояснювальна записка оприлюднені шляхом розміщення на офіційному веб-сайті МОЗ за зсилкою http://www.moz.gov.ua/ua/portal/Pro_20160615_0.html
Пропозиції та зауваження до проекту необхідно  надсилати до МОЗ України протягом місяця (до 16.07.2016р.)  у письмовому та/або електронному вигляді за адресою: вул. Грушевского, 7, м. Київ, 01601, E-mail: Управління координації центрів реформ (тел.226-23-31, тел./факс 254-06-52, e-mail: karpinska@moz.gov.uavlodek@moz.gov.ua). 

Підготував: А.Олійник

Немає коментарів:

Дописати коментар